Početak srednjega vijeka maglovit je i u nacionalnoj i u lokalnoj povijesti. Širi josipdolski prostor smjestio se u pograničnom području između Hrvatske i Donje Panonije te je vjerojatno bio pod upravom hrvatskog bana, koji je upravljao gorskim dijelovima Hrvatske. Uostalom, prava Gacka od josipdolskog prostora tek neznatno je udaljena, a kapelski masiv više ih spaja nego razdvaja. Ovaj prostor je i gospodarski važan već u ono doba jer je ovdje najuža planinska barijera između kontinentalne unutrašnjosti i primorja te je logično da su se ovim prostorom nastavili promet i trgovina. I naziv srednjovjekovne utvrde Tržan sugerira da se trgovalo ovim prostorima i dalje. Doduše top ime u povijesnim spisima javlja se kasnije, tek od 15. Stoljeća, ali nema sumnje da je ime starije. Prema prvim spomenima, Modruš ili Modruše ne odnose se na neko mjesto nego na područje žup(anij)e, a utvrda i kasniji grad ime će dobiti po tom prostoru.
Vjekoslav Klaić vjerovao je da je grad postojao već u vrijeme borbi između knezova Borne i Ljudevita oko 820., a vjerojatni sukob između hrvatskog kralja Petra Snačića i ugarskog kralja Kolomana također se dogodio ovdje, pod Gvozdom, koji je ime promijenio u Kapelu po crkvici pavlinskog samostana koji u toj planini postoji od 13. stoljeća.
Prvi pisani spomen župe Modruš donosi listina kralja Stjepana III. Arpadovića iz 1163., kojoj potvrđuje splitskom nadbiskupu pravo na župe Krbavu, Bužane, Plase (Plaški), Vinodol, Modruše i Novigrad. Nešto kasnije Modruš se spominje kao crkvena župa unutar novoosnovane Krbavske biskupije (1185.). No sudbina Modruša usko je vezana uz knezove Krčke kojima je kralj Bela III. 1193. navodno darovao modruški prostor. Iako se ta darovnica smatra krivotvorinom, nesumnjivo su knezovi Krčki u tom vremenu učvrstili svoju dominaciju nad ovim područjem. Najvjerojatnije je stvarna vlast Krčkih utvrđena sredinom 13. stoljeća što je potvrđeno poveljom kralja Bele IV. 1251. Modruš će ostati u posjedu knezova Krčkih, kasnijih Frankapana sve do smrti kneza Bernardina, utemeljitelja današnjeg Ogulina (neki izvori njegovu smrt stavljaju u 1529., a neku u 1530. godinu).
U Modruškom urbaru iz 1486. na području Josipdola spominju se naselja Ivanočići i Novaki, a u selu Polje, današnje Carevo Polje, potok Munjava po kojemu će kasnije mjesto dobiti ime.