Od kasnog brončanog doba (9. st. pr.Kr.), pa do dolaska Rimljana potkraj 1. st. pr.Kr., ovdje se nesmetano razvija kultura Japoda.
Japodi (grč. Ἰάποδες, lat. Japodes), narod koje je u doba rimske vladavine nastavao područje Like, Potkapelske udoline i Pounja, bili su organizirani u teritorijalnim zajednicama koje su se grupirale oko utvrđenih naselja: Monetini (Monetium – Brinje), Avendeati (Avendo – Crkvina kraj Brloga), Arupini (Arupium – Prozor kraj Otočca) i dr.
Japodski prostor ispresijecan je brojnim planinama i rijekama koje su tvorile prirodne granice među japodskim zajednicama. Donekle samostalne zajednice ipak su bile međusobno povezane, što se očituje u razmještaju naselja. Svaka zajednica, imala je dominantnu gradinu na dobru strateškom položaju. Oko nje su se nalazile manje gradine, ali uvijek na dovoljnoj udaljenosti da se s jedne gradine vide druge. Tako su sva naselja bila umrežena i mogla međusobno komunicirati. Sudeći po gustoći naselja, a dosad ih je registrirano preko 250, Japodi su bili dobro organiziran narod iako japodske zajednice nisu tvorile čvrste saveze.
Kuće i radionice Japodi su gradili na terasama podno gradina. Zbog jakih planinskih vjetrova kuće su podizali uglavnom na južnim obroncima. Gdje je bilo moguće, iskoristili su prirodne stijene kao zidove, a ostale su izgradili u tehnici suhozida. Da bi poravnali tlo za nastambu, nasipavali su sitno kamenje. Japodske kuće imale su jednu ili dvije prostorije i bile su pravokutna oblika. Krov je bio načinjen od šindre, drvenih daščica postavljene jedne preko drugih. Na pod su nanosili ilovaču. U kutu prostorije ili uz pregradni zid nalazilo se ognjište ograđeno kamenjem. Pronađeni su brojni kuhinjski predmeti: lonci, cjedila, šalice, zdjele, grijači, žrvnjevi, prijenosne peći… Posude za pripremanje hrane stavljali su na grijače u obliku koluta ili s kracima.
Antički povjesnićarApijan razlikuje dvije skupine Japoda, cisalpinske, naseljene zapadno od masiva Velike i Male Kapele (Albiusmons), i transalpinske, na prostoru istočno od Kapele. Transalpinskoj skupini pridružuje i naselja Metulum, kojega dobar dio znanstvenika stavlja na Viničicu, i Terponos, vjerojatno na području današnjeg Trojvrha.
Japodi su pružili znatan otpor rimskim osvajanjima. Konzul Tuditan 129. pr. Kr. pokorava cisalpinske Japode nametnuvši im prisilni vojni savez (foedus) i podložnički porez (tributum), dok transalpinski Japodi ostaju nepokorenima sve do Oktavijanova pohoda 35. pr. Kr. Saveznički ugovor nije dopuštao niti jednome pripadniku japodskih zajednica primitak rimskog građanskog prava. Japodi izmiču kontroli, 52. pr. Kr. pljačkaju rimske kolonije Tergeste i Akvileju, a nakon Cezarova ubojstva 44. pr. Kr. prestaju plaćati tribut. Oktavijankreće 35. pr. Kr. u vojni pohod protiv njih, osvaja Arupij, zatim i Metul, slomivši njihov otpor nakon teških bitki. Njihovo je područje uključeno u sastav provincije Ilirik.
Rimu uglavnom gospodarski nezanimljivo, japodsko je područje ostalo za cijele rimske vladavine naseljeno pretežno starosjedilačkim stanovništvom, koje je dugo očuvalo svoju predaju i vjerovanja, uključujući se u romanizirani svijet razmjerno sporo.Metul je postao municipijem tek po sveobuhvatnoj dodjeli rimskoga građanskog prava u Carstvu 212. (constitutio Antoniniana). (Izvor 1, izvor 2, izvor 3)